نماشویی

کار در ارتفاع با طناب راپل در مقایسه با داربست

طناب راپل

کار در ارتفاع با طناب راپل در مقایسه با داربست ویژگی های مثبت و منفی راپل و داربست برای خدمات نماشویی و پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

سلام دوستان در این مقاله از سری مقالات پیچ و رولپلاک نما در بهمن راپل قصد داریم وسیله ای که با آن کار پیچ کردن سنگ نمای ساختمان انجام می شود را خدمتتان معرفی کنیم.

مقدمه ای در خصوص راپل

طناب راپل
طناب راپل

راپل نام طنابی است که افراد با استفاده از آن کار های خدمات نما را به انجام می رسانند. طناب راپل یک وسیله کاربردی هم در ورزش و هم در زمینه های مختلف مثل ساختمان است که بدلیل وجود استاندارد های مختلف در ساخت و امنیت آن، ابزاری مطمئن در هر خصوص به حساب می آید.

ورزش هایی مثل صخره نوردی و از دست، با استفاده از همین طناب انجام می شوند و استفاده از آن هم نیاز به یک دوره آموزش ۱ الی ۲ هفته ای دارد که اتفاقا در بهمن راپل خدمات آموزش کار با این طناب هم با ارائه مدرک معتبر انجام می پذیرد.

در این دوره ها افراد نحوه بستن، حرکت کردن و استفاده از آن در زمان خطر را یاد می گیرند.

کار با راپل در ساختمان به چه صورت است؟

راپلکار
راپلکار

اما اصلی ترین بحث ما بهره گیری از طناب rappel برای انجام کار در سطح ساختمان است و اینکه آیا این سبک اجرای کار از نظر ایمنی و مسائل دیگر کاملا قابل اعتماد است یا خیر!؟

راپل کار ها با استفاده از ۲ طناب که یکی از آن ها در واقع همان راپل است در ارتفاع ساختمان جا به جا می شوند. طناب دوم صرفا جهت اطمینان و جلو گیری از هر گونه خطری است که ممکن است بصورت صحفی از سوی راپل کار مبتدی شکل بگیرد.

آیا طناب راپل مطمئن است؟

راپل کاران با استفاده از این ۲ طناب در یک حاشیه امن مطمئن قرار می گیرند و علاوه بر خودشان می توانند وسیله هایی که برای انجام کار به آن نیاز دارند را هم به همراه خود حمل کنند.

مثلا در کار تعمیر نمای ساختمان یا چسباندن سنگ های افتاده از نما به روی آن راپل کاران گاهی سنگ را با خود در ارتفاع حمل می کنند و برای پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما هم دریل های مخصوص هیلتی یا ابزار های دیگر همراه آن ها خواهد بود.

بطور کلی این طناب ها از جهات مختلف و به وسیله افراد مختلف تست شده اند و با کمترین میزان خطر که حتی کمتر از داربست است، امروز قابل استفاده برای افراد هستند.

کار با داربست در نمای ساختمان

نقاشی نما با داربست
نقاشی نما با داربست

اما بد نیست نگاهی هم به داربست و ویژگی های آن بیاندازیم تا بهتر و دقیق تر بتوانیم کار مقایسه را انجام دهیم.

داربست از قدیم العیام وسیله انجام کار در ارتفاع بوده است و کاربرد های بسیاری هم دارد. نکته مهم در خصوص بهره گیری از داربست این است که مجریان نیاز به داشتن تخصص ویژه ای برای کار با آن ندارند و استفاده از داربست هم برای هر نوع ساختمانی قابل انجام است.

امروز به جر در تهران که اکثرا راپل کار ها در نمای ساختمان مشغول هستند، در شهر های دیگر هنوز هم داربست اصلی ترین ابزار برای انجام هر نوع فعالیت مثل نماشویی ساختمان، پیچ کردن سنگ نما و … است.

ایرادات داربست

خدمات نما با داربست
خدمات نما با داربست

قطعا در داربست هم ایراداتی وجود داشته که امروز در تهران افراد زیادی متصل به طناب را می بینید که در حال کار کردن در نمای ساختمان هستند!

داربست زدن در مکان های مختلف گاها موجب سد معبر شدن و فضا گیری زیاد می شود که ای از فاکتور های منفی این وسیله است و از طرفی هم می توان گفت که کثیفی و خطرات آن امروز از راپل پیشی گرفته است.

مشکل دیگری در استفاده از داربست وجود دارد که آن هم هزینه اجاره آن برای استفاده در نمای بلند و بزرگ است که گاها باعث می شود هزینه کلی یک پروژه که شستشویی ساده و پیچ رولپلاکی آسان بود سر به فلک بکشد.

راپل بهتر است یا داربست؟

راپل کار در حال نماشویی
راپل کار در حال نماشویی

حالا مسئله اصلی اینکه راپل بهتر است یا داربست؟ طبیعتا منتظر شنیدن عبارت ” بستگی دارد ” هستید! بله خب نمی توان در این مورد حکم قطعی در خصوص برتر بودن یک وسیله داد.

اما با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، در صورتی که کار مورد نظر را بتوان به وسیله راپل انجام داد، این وسیله هم از نظر ایمنی و هم از نظر هزینه ای در اولویت است.

چرا؟

  1. در مورد موضوع امنیت که بطور کامل صحبت کردیم و با یک تحقیق کوتاه متوجه خواهید شد که آسیب های کار با داربست چقدر بیشتر از راپل بوده است.
  2. شاید انجام دهندگان کار در ارتفاع با استفاده از داربست، دستمزد کمتری نسبت به راپل کار ها دریافت کنند اما هزینه اجاره داربست خود می تواند جبران کننده این دستمزد کم شود.
  3. راپل برای مکان های شلوغی که ایجاد سد معبر دردسر ساز است، به راحتی قابل بهره گیری است در حالی که داربست زدن در آن فضا نارضایتی افراد زیادی را بر می انگیزد.
  4. داربست زدن در یک ساختمان گاها موجب ایجاد شرایط راحت دزدی برای سو استفاده گران می شود و راپل در این مورد هم موفق تر از داربست ظاهر شده است.
راپل کار در حال پیچ کردن سنگ نما
راپل کار در حال پیچ کردن سنگ نما

با توجه به این موارد، بهتر است که در زمان هایی که راپل توانایی برطرف کردن نیازتان را دارد از داربست صرف نظر کنید و با خیال راحت همین وسیله را برگزینید.

اما خب برخی نما شرایط بهره گیری از راپل را ندارند و از طرفی برخی خدمات هم وجود دارد که با استفاده از راپل نمی توان آن ها را به انجام رساند.

بهترین راه ارسال یک تصویر از نمای ساختمان به شماره های پشتیبانی سایت است که شما را در این خصوص بهتر راهنمایی کنند.

باز هم ما را در بهمن راپل همراهی کنید ما علاوه بر ارائه خدمات پیچ و رولپلاک نما و همچنین دیگر خدمات نماشویی و … دوره های آموزش کار با راپل را برای شما تدارک دیده ایم و سعی می کنیم در مجله همین وب سایت هم اطلاعات مفیدی در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *