نماشویی

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

نحوه پیچ رولپلاک سنگ نما،به نوعی مهمترین امر در فعالیت راپلکاری نماهای سنگی می باشد.نحوه پیچ رولپلاک نما می تواند امضای شرکت یا مجموعه ایست که این فعالیت را به انجام می رساند.

اما اگر بخواهیم بهترین نحوه پیچ کردن سنگ های مختلف را در نظر بگیریم باید ابتدا به جزئیات توجه کنیم.چرا که همواره جزئیات مثبت است که کلیات مثبت را خواهد ساخت.

اما در ابتدا باید با تعریف صحیح پیچ کردن سنگ نما آشنا شوید و سپس نحوه درست پیچ رولپلاک را بدانید!

نحوه پیچ رولپلاک سنگ نما
نحوه پیچ رولپلاک نما

پیچ رولپلاک نما چیست؟

پیچ رولپلاک سنگ نما یا پیچ کردن سنگ نما،فعالیتیست برای احیای وضعیت سنگ های مستقر شده روی نما.اما منظور از احیا کردن می تواند هر فعالیت مربوط به بهبود وضعیت سنگ های واقع در نما باشد.سنگ های نما می توانند از روی نمای ساختمان شل شوند،سقوط کنند،در راستا و رگه های مطابق با سنگ ترک بخورند و به طور کلی شکل نما را به هم بزنند.

در این فعالیت چند نیروی راپلکار با استفاده از تجهیزاتی سنگ های نما را به وسیله پیچ و رولپلاک به ملات پشت آن پیچ می کنند.

برای واقف شدن بیشتر به شغل راپلکاری،لطفا مقاله راپلکاری چیست را مطالعه بفرمایید.

پس بنابراین هر عملی که بدون استفاده از داربست و یا اگر بهتر بگوییم با استفاده از طناب در ارتفاع به انجام می رسد را راپلکاری می گویند.راپلکاری تنها به پیچ کردن و یا شستشوی نما منجر نمی شود.به افرادی که روی کوه ها با استفاده از طناب حرکت می کنند و یا آتشنشانانی که برای نجات جان افراد داخل یک ساختمان و ادفاع حریق از طناب استفاده می کنند،در واقع دارند راپلکاری انجام می دهند.

اما استفاده از طناب با هدف پیچ کردن سنگ نما را پیچ رولپلاک نما یا راپلکاری ساختمان می گویند.

نحوه پیچ رولپلاک نما با طناب

۱)مقدمات شروع کار

طنابی در شغل راپلکاری ساختمان تحت عنوان طناب روپ اکسز یا rope access وجود دارد که با استفاده از آن نیروی راپلکار می تواند بر روی نمای ساختمان حرکت افقی و یا عمودی داشته باشد.

پس در ابتدا نیروی راپلکار متخصصی وجود دارد که با استفاده از طناب و گیردار کردن طناب به نقطه ای بسیار محکم و ایستا و یا ثابت از پشت بام خانه (یا بخشی از آسانسور) و سپس بستن آن در زیر ران و زیربغل راپلکار به انجام می رسد.

rope access_طناب روپ اکسز
rope access_طناب روپ اکسز

نیروهای راپلکار،برای امر راپلکاری حداقل باید ۳ نفر باشند.یکی از نیرو های راپلکار نیروی کمکی است و وظیفه حفظ و نگهداری و نگهبانی دو نیروی دیگر را داشته است و نیز تجهیزات لازم را به دیگر نیرو ها خواهد رسانید.

۲)شروع به کار

پس از استقرار نیرو های راپلکار و تنظیمات طناب،کار شروع خواهد شد.ابتدا بررسی می شود که وضعیت سنگ های نما به چه صورت است.

برخی از سنگ ها نما بر خلاف چیزی که نشان می دهند نیمه جان هستند.نیمه جان در واقع به سنگ هایی گفته می شود که دارای ترک و خردگی هستند و حتی با پیچ کردن آن ها،نمی توان اطمینان خاطر داشت که سقوط ننمایند.

این سنگ ها با موافقت کارفرما به وسیله چکش خواری شناسایی شده و به صورت کلی تعویض می شوند.اما دیگر سنگ ها به صورت عرف هر ۵۰ سانتی متر یک بار از عرض و طول به وسیله دریل های هیلتی و یا دریل های بدون سیم همراه با سه نظام های قوی و با شناسایی نوع بافت سنگ سوراخ خواهند شد و پس از این عمل رولپلاک های دوبار باز شوی پروانه ای از جنس پلاستیک محکم داخل سنگ و به داخل ملات پشت به آن نفوذ می کند.

پیچ های گالوانیزه ضد زنگ از جنس استیل(بسیار مقاوم در برابر تنش و شکستگی) و با طول کم داخل رولپلاک و داخل سنگ با استفاده از پیچ کن دریل سفت می شوند.

پیچ گالوانیزه برای پیچ رولپلاک نما
پیچ گالوانیزه برای پیچ رولپلاک نما

۳)نحوه حرکت برای انجام کار در ارتفاع با طناب

معمولا کار در ارتفاع از بالا به پایین و به صورت طبقه طبقه با استفاده از الگریتم حرکتی ——> انجام می شود و پس از اتمام الگوریتم حرکتی ذکر شده (حرکت افقی)،حرکت عمودی از ابتدای راستای افقی انجام خواهد شد.

پس از اتمام نیروی پیچ کار ،نیروی دوم فرآیند چکینگ(checking) را شروع خواهد کرد.در این حالت سنگ های پیچ شده چک می شوند و پیچ ها برای عمل آوری بهتر بررسی می شوند.

نحوه پیچ رولپلاک سنگ های مختلف نما

نحوه پیچ رولپلاک سنگ نما ها با جنسیت مختلف،متفاوت می باشد.به طور مثال نحوه پیچ کردن سنگ های نمای تراورتن و گرانیت با سنگ های کریستالی متفاوت است.

نحوه پیچ رولپلاک کردن سنگ نمای تراورتن

سنگ نمای تراورتن به علت وجود خلل و فرج (به علت جنس آهکی) سنگ های حساسی می باشند و در صورت استفاده از مته های شماره بالا حتی سنگ سالم نما نیز دچار ترک خوردگی می شود.در ادامه به بررسی نحوه پیچ رولپلاک سنگ های مختلف نما می پردازیم.

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نمای گرانیتی و تراورتن:

سنگ های نمای گرانیت و تراورتن از نظر جنس،تقریبا در یک راستا هستند.هر دو سنگ از پایه جنس آهکی بوده و آهک به دلیل خاصیت خرد شدگی بسیار پودر شونده و آسیب پذیر بوده است.بنابراین چه برای پیچ کردن و چه برای سوراخ کردن چنین سنگ های نمایی می بایست حتما در نظر داشته باشید که از مته ها و پیچ های شماره پایین و کوچک استفاده شود.همچنین فاصبه میان پیچ ها برای سنگ های گرانیت و تراورتن حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر می باشد.

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ های نمای متفرقه و تزئینی:

سنگ های نمای تزئینی و متفرقه نما مانند سنگ های چینی و سنگ نمای رومی، به دلیل جنس محکم و سخت محدودیتی در نوع استفاده از مته ها با شماره های مختلف نداشته اند.این سنگ ها به وسیله مته ها و پیچ های گالوانیزه سایز متوسط و یا اندازه کوچک به راحتی پیچ می شوند.

نکته لازم به توجه برای این سنگ ها این است که سه نظام متصل به دریل می بایست قدرت کافی را از دریل به مته انتقال دهد و دلیل این کار سختی این سنگ ها می باشد.

اما در پایان!

در پایان جای سوراخ کاری های انجام شده روی سنگ ها به وسیله بتونه های حاوی مواد شیمیایی با رنگ طبیعی سنگ بر روی جای سنگ ها مالیده می شود و این عمل بسیار طبیعی به انجام می رسد.

بهمن راپل تمامی امور مربوط به نمای ساختمان از شستشوی نمای انواع سنگ های ساختمانی و پیچ کردن و ترمیم نما و نیز محکم سازی و اسکوپ سازی سنگ ها در خدمت متقاضیان محترم در شهر تهران و کرج می باشد.

نیروی های متخصص بهمن راپل به اجرای سریعتر و اصولی تر پروژه های مربوط به نما کمک شایانی کرده است و این مرکز نماکاری،گاها نیرو های خود را به شرکت های مختلف اعزام می کنند.مفتخریم که اولین و متخصص ترین مرکز مربوط به نما کاری در شهر تهران بوده ایم.

می توانید برای دیدن نمونه کار های شرکت بهمن راپل به بخش پروژه ها مراجعه نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *