نماشویی

چرا باید سنگ نمای گرانیتی را پیچ و رولپلاک کنیم؟

چرا باید سنگ نمای گرانیتی را پیچ و رولپلاک کنیم؟ در این مطلب به بررسی کامل سنگ نمای گرانیت و دلیل ضرورت انجام پیچ و رولپلاک نما برای آن صحبت می کنیم به هیچ وجه این مطلب کامل را از دست ندهید.

تلفن پیچ و رولپلاک سنگ گرانیت: ۰۹۳۶۷۷۲۳۳۰۸

مقدمه

عرض و سلام و روز بخیر دارم خدمت همراهان محترم بنده که زمان با ارزش خودشون رو به مطالعه مطالبی که در بهمن راپل منتشر می کنیم می گذارند و قاعدتا با دونستن جزئیات کار ما با دید درست و انتخاب های صحیح تری به سراغ خدمات راپل برای نمای ساختمان خودشون میرن.

امروز با مطلبی تحت عنوان چرا سنگ نمای گرانیتی را پیچ و رولپلاک کنیم؟ در خدمت شما هستم و می خوام یکمی هم راجب سنگ گرانیت با شما صحبت کنم و هم اینکه ضرورت انجام کار پیچ رولپلاک نما برای سنگ گرانیت رو بدونیم.

نگاهی به ویژگی های سنگ گرانیت

ویژگی های سنگ گرانیت
ویژگی های سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از مرغوب ترین و محبوب ترین سنگ هایی است در صنعت ساختمان از اون بهره گرفته می شه و مهم ترین ویژگی های این سنگ ساختمانی، قوام و زیبایی اون هستش.

سنگ گرانیت که حتما می دونید به عنوان سنگ خارا هم شناخته میشه و از آذرین های درونی به حساب میاد. زیاد راجب ویژگی های تاریخی و اصالتی این سنگ نمی خوایم صحبت کنیم که زمان شما رو بیهوده بگیریم و مستقیم میریم سراغ ویژگی های مثبت و منفی که می شه از سنگ گرانیت انتظار داشت:

ویژگی های مثبت سنگ گرانیت

سنگ گرانیت همانطور که پیشتر گفتیم، نمادی از قدرت و استحکام و ثبات هستش که همیشه برای قسمت هایی از ساختمان که بیشترین فشار رو متحمل میشه، از این سنگ استفاده می کنند.

سنگ گرانیت چند ویژگی مثبت بسیار مهم داره:

 1. به راحتی کثیف نمیشه
 2. به راحتی خش بر می داره
 3. با تغییرات آب و هوا و انبساط و اقباض زیاد قدرت خودش رو تا حد ممکن حفظ می کنه
 4. برای استفاده از سنگ  گرانیت در نمای ساختمان میشه اون رو اسکوپ کرد. ( یعنی امکان اسکوپ سنگ گرانیت بر خلاف پیچ رولپلاک سنگ تراورتن، وجود داره )
 5. از نظر زیبایی یکی از زیبا ترین انواع سنگ موجود به حساب میاد که تنوع رنگی بسیار خوبی هم داره

این ویژگی باعث شده که علی رقم کمی قیمت بالاتر و شاید بعضی نقاط ضعفی که در ادامه اشاره می کنیم، باز هم گرانیت طرفداران پر و پا قرص خودش رو داشته باشه. لازمه این رو بدونید که واقعا سنگ گرانیت با وجود سرسخت بودن ظاهر بسیار جذاب و چشم و نوازی داره که داشتن این دو ویژگی در اعلا ترین حالت ممکن برای یک سنگ برگ برنده بسیار محکمی به حساب میاد.

ویژگی های منفی سنگ گرانیت

با توجه به مواردی که در بالا اشاره شد شاید برای شما سوالی به وجود اومده باشه که با این اوصاف باید اکثر ساختمون ها نمای سنگی گرانیتی داشته باشند ولی چرا اینطور نیست و بیشتر نما های تراورتن دیده میشه!؟

ویژگی های منفی!

سنگ گرانیت هم مثل همه سنگ های ساختمانی ویژگی های منفی داره که بخصوص برای استفاده در نمای ساختمان که بحث اصلی ماست و به پیچ و رولپلاک سنگ نما هم می رسیم، استفاده از این سنگ رو تو اولویت های دوم و گاهی سوم قرار میده.

برخی ویژگی های منفی سنگ گرانیت:

 1. سنگ گرانیت بسیار سنگین است.
 2. سنگ گرانیت میزان تخلخل به نسبت کمی با ملات داره و این باعث میشه ثبات خوبی برای موندن در نمای ساختمان نداشته باشه
 3. سنگ گرانیت از انواع سنگ های وارداتی محسوب میشه و قیمت به نسبت بالا تری داره

عنوان این مطلب دلیل ضرورت پیچ و رولپلاک کردن سنگ گرانیت در نمای ساختمان بود. به ۲ ویژگی اول نگاه کنید، فکر کنم بخش اصلی صحبت رو متوجه شدید!

اما در مورد کلیت ویژگی های منفی گرانیت باید بگم که وقتی بخواهیم یک سنگ رو برای نمای ساختمان خودمون انتخاب کنیم، اگرچه میزان استحکام و زیبایی اون خیلی برامون اهمیت داره اما موارد دیگه ای مثل مقرون به صرفه بودن و البته که سنک بودن بسیار حائز اهمیت هستند و گرانیت در این دو مورد از رقیب خودش در نمای ساختمان یعنی تراورتن جا می مونه.

کاربرد ها و انواع سنگ گرانیت

اگر چه از موضوع اصلی صحبت دور میشه اما حالا که داریم ویژگی های سنگ گرانیت رو ریز به ریز بررسی می کنیم، بد نیست کاربرد اون رو بدونیم و ببینیم که محبوب بودن این سنگ بیشتر در چه مواردی بروز پیدا کرده و البته تنوع اقسام این سنگ ساختمانی رو هم نگاهی بیاندازیم:

کار در ارتفاع با طناب

کاربرد سنگ گرانیت:

همونطور که گفتم عدم خش پذیری سنگ گرانیت یکی از ویژگی های مثبت این سنگ بود که باعث شده گرانیت در آزمایشگاه ها استفاده و کاربرد خوبی داشته باشه. همچنین واکنش نشان ندادن این سنگ در مقابل عوامل شیمیایی قدرت مند هم در این امر تاثیر گذار بوده.

در صنعت ساختمان از گرانیت معمولا در قسمت هایی استفاده شده که عبور و مرور در اون ها زیاد بوده و در واقع سنگ باید فشار زیادی رو تحمل کنه؛ چه انتخابی بهتر از گرانیت که محکم ترین و مستحکم ترین سنگ ساختمانی به حساب میاد!

راه پله ها، پارکینگ، دیواره های پارکینگ و داخل ساختمان و مواردی از این دست کاربرد های اصلی گرانیت به حساب می آیند و دلیل اصلی آن ها هم ضد خش بودن، کثیفی برداشتن کم و مقاومت بالا در برابر عوامل بیرونی هستش.

با تمام این وجود، استفاده از سنگ گرانیت در نمای ساختمان هم هنوز رایج هستش و با چشم پوشی از برخی ویژگی های منفی، این استفاده از این سنگ هم انجام میشه اون هم نه کم بلکه یکی از پر استفاده ترین سنگ نما، گرانیت هستش.

انوع سنگ گرانیت:

سنگ گرانیت طیف رنگی بسیار کاربردی و خوبی دارد که شاکله اصلی آن رنگ های:

 • سفید
 • مشکی
 • قرمز
 • خاکستری
 • نارنجی
 • سبز

هستند.

در این بخش چند مدل از انواع رنگ شده سنگ گرانیت رو هم خدمتتون معرفی می کنیم:

 • بلک گالکسی
 • کارمن رد
 • مپل رد
 • شانسی بلک
 • بالتیک براون
 • مولتی کالرد ولگابلو
 • جوپارنا
 • بیداسر سبز
 • سیلور پرل
 • باش پارادیسو

چرا باید سنگ نمای گرانیتی را پیچ و رولپلاک کنیم؟

پیچ و رولپلاک سنگ گرانیت با راپل
پیچ و رولپلاک سنگ گرانیت با راپل

حالا که سنگ گرانیت را به خوبی شماختیم، به سراغ سوال اصلی خودمان می رویم که چرا باید سنگ نمای گرانیتی را حتما پیچ و رولپلاک کنیم؟

نما هایی که از سنگ گرانیت در آب  بهره گرفته شده است، نما های بسیار شیک و محکمی هستند اما یک کار ساده باعث می شود نا امنی که در آن وجود دارد هم از بین برود و این کار پیچ و رولپلاک سنگ نما گرانیت است.

گفتیم که سنگ گرانیت میزان تخلخل کمی با ملات پشت خود دارد؛ یعنی این سنگ با ملات به خوبی عجین نمی شود و ملات نمی تواند در آن رسوخ کند.

از این خب طبیعی است که میزان ماندگاری این سنگ در نمای ساختمان کم خواهد بود. یک راهکار برای نگهداری بیشتر سنگ گرانیت ارائه شد و آن هم اسکوپ سنگ نما بود.

اسکوپ نام سیم مخصوصی است که با استفاده از آن سنگ به نمای ساختمان متصل می شود و امروز معمولا در همه ساختمان های نما گرانیتی، این کار به محض اجرای سنگ بر روی نما انجام می شود.

پیچ کردن سنگ نمای گرانیتی

حال چرا می گوییم سنگ گرانیت را باید حتما پیچ کرد؟ دیدیم که اکثر نما گرانیتی ها اسکوپ دارند ولی این سیم برای نگهداری سنگ گرانیت بسیار ضعیف است و بخصوص در اتفاقاتی مثل زلزله نگهداری سنگ برای اسکوپ بسیار سخت می شود و معمولا هم سنگ ها از نمای ساختمان سقوط می کنند.

بگذریم از این که بخشی از ساختمان ها هنوز هم سیم اسکوپ ندارند اما برای همان موارد اسکوپ دار هم سنگ گرانیت بدلیل سنگینی بسیار زیاد، افتادن آن بسیار خطرناک است.

همچنین برای پیچ کردن سنگ گرانیت دریل های مخصوصی باید استفاده شود که هم توانایی نفوذ به سنگ را داشته باشد و هم باعث آسیب دیدن سنگ نشود.

پیچ و رولپلاک سنگ گرانیت با بتونه کردن جای پیچ

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که برای پیچ کردن سنگ نما برای مشتریان ما مطرح است، حفظ زیبایی نمای ساختمان است. بخصوص کسانی که سنگ گرانیت را برای نما بر می گزینند، زیبایی برای آن ها اولویت بالایی دارد.

بتونه ای به رنگ سنگ برای پس از کار پیچ و رولپلاک آماده می شود که جای پیچ ها با آن پر شود و هیچ نشانه ای از پیچ شدن سنگ های نما در ساختمان به چشم نخورد.

پس با هزینه پیچ رولپلاک نما ای اندک هم زیبایی ساختمان حفظ می شود و هم از خطر ریزش سنگ های سنگین گرانیتی با تخلخل پایین جلو گیری می شود.

واقعا از شما ممنونم که این زمان رو گذاشتید و مطلب بنده رو تا انتها دنبال کردید. برای بهره گیری از هر گونه خدمات نما می توانید با بهمن راپل در ارتباط باشید و با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان راپلکار مختصص در زمینه مربوطه را در محل خود بیابید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *